facebook twitter Blog Newsletter YouTube Audio Game Tracker Mobile Tickets Toolbar
OLYMPIANS BY YEAR
(Long Beach State Athletes)

olympic logo

1952-Helsinki, Finland
Pat McCormick, Diving
(Springboard Diving-Gold/Platform Diving-Gold)

olympic logo
1956-Melbourne, Australia
Robert Horn, Men's Water Polo
Pat McCormick, Diving
(Springboard Diving-Gold/Platform Diving-Gold)

olympic logo
1960-Rome, Italy
Ron Crawford, Men's Water Polo
Robert Horn, Men's Water Polo
Charles McIlroy, Men's Water Polo
Bob Soth, Track & Field/5,000 Meters

olympic logo
1964-Tokyo, Japan
Julio Arango, Swimming (Columbia)
Leslie Bleamaster, Men's Fencing
Ron Crawford, Men's Water Polo
Cathy Ferguson, Swimming
(100-Meter Backstroke-Gold/4x100-Meter Medley Relay-Gold)
George Frenn, Track/Hammer Throw
Gary Ilman, Swimming
(4x100-Meter Freestyle Relay-Gold/4x200-Meter Freestyle Relay-Gold)
William Jewell, Canoeing (Kayaking)
Charles McIlroy, Men's Water Polo
Sharon Peterson, Women's Volleyball
Tony Ralphs, Canoeing (Kayaking)
John Rambo, Track & Field/High Jump (Bronze)
Martha Watson, Track & Field (Administration)


1968-Mexico City, Mexico
Julio Arango, Swimming (Columbia)
Luis Ayesa, Swimming (Philippines)
Susie Atwood, Swimming
Steve Barnett, Men's Water Polo
Klaus Barth, Swimming (Germany)
Gregory Betz, Swimming (Germany)
Ron Crawford, Men's Water Polo
Hans Fassnacht, Swimming (Germany/Silver)
Don Gambrill, Swimming (Assistant Coach)
Ann Heck, Women's Volleyball
Michael Holthaus, Swimming
(Germany/400-Meter Individual Relay-Bronze))
Mitchell Ivey, Swimming (200-Meter Backstroke-Silver)
Gunnar Larsson, Swimming (Sweden)
Hans Ljungberg, Swimming (Sweden)
Tom McKibbon, Rowing
Reinhard Merkel, Swimming (Germany)
Barbara Perry, Women's Volleyball
Sharon Peterson, Women's Volleyball
Tony Ralphs, Canoeing
Jose Silvio Fiolo, Swimming (Brazil)
Tracy Smith, Track & Field/10,000 Meters
John Van Blom, Rowing
Martha Watson, Track & Field (Administration)
Graham White, Swimming
(Australia/4x200-Meter Freestyle Relay-Silver)

1968-Grenoble, France
Kenneth Shelley, Pairs Figure Skating
JoJo Starbuck, Pairs Figure Skating

olympic logo
1972-Munich, West Germany
Luis Ayesa, Swimming (Phillipines)
Julio Arango, Swimming (Columbia)
Susie Atwood, Swimming
(100-Meter Backstroke-Bronze/200-Meter Backstroke-Silver)
Carlos Azevedo, Swimming (Brazil)
Steve Barnett, Men's Water Polo (Bronze)
Gregor Betz, Swimming (Germany)
Hans Fassnacht, Swimming
(Germany/4x200-Meter Freestyle Relay-Silver)
George Frenn, Track & Field/Hammer Throw
Don Gambrill, Swimming (Assistant Coach)
Tom Hermsted, Men's Water Polo (Referee)
Michael Holthaus, Swimming (Germany)
Mitchell Ivey, Swimming (200-Meter Backstroke-Bronze)
Francie Larrieu-Smith, Track & Field/800 meters & 1,500 meters
Gunnar Larsson, Swimming
(Sweden/200-Meter Individual Medley-Gold/400-Meter Individual Medley-Gold)
Hans Ljungberg, Swimming (Sweden)
Andrea Lynch, Track/Sprints (England)
Tom McKibbon, Rowing
Reinhard Merkel, Swimming (Germany)
Ed Ratleff, Men's Basketball (Silver)
Kate Schmidt, Track & Field/Javelin (Bronze)
Liz Scrivars, Swimming
Jose Silvio Fiolo, Swimming (Brazil)
Ann Simmons, Swimming
Steve Smith, Track & Field/Polo Vault
Dwight Stones, Track & Field/High Jump (Bronze)
John Van Blom, Rowing
Sven Van Holst, Swimming (Sweden)
Martha Watson, Track & Field (Administration)
Graham White, Swimming (Australia)

1972-Sapporo, Japan
Kenneth Shelley, Pairs Figure Skating
JoJo Starbuck, Pairs Figure Skating

olympic logo
1976-Montreal, Canada
Debbie Ayars, Rowing
Don Baird, Track & Field/Pole Vault (Australia)
Ray Dupree, Track & Field/Triple Jump
Bill Frady, Men's Water Polo (Referee)
Don Gambrill, Swimming (Assistant Coach)
Lisa Hansen (Rowing)
Larry Hart, Track & Field/Hammer Throw
Tom Hermstad, Men's Water Polo (Referee)
Joni Huntley, Track & Field/High Jump
Bob Jackson, Swimming
Francie Larrieu-Smith, Track & Field/800 meters & 1,500 meters
Julie Leach, Canoeing (Kayaking)
Joan Lind, Rowing/Single Sculls (Silver)
Mark Lutz, Track & Field/200 Meters
Andrea Lynch, Track & Field/Sprints (England)
Karen McCloskey, Rowing
Tom McKibbon, Rowing (Coach)
Irene Moreno, Rowing
Brian Saunders, Track & Field/400 Meters (Canada)
Kate Schmidt, Track & Field (Javelin-Bronze)
Claudia Schneider, Rowing
Tim Shaw, Swimming, Men's Water Polo (400-Meter Freestyle-Silver)
Dwight Stones, Track & Field (High Jump-Bronze)
John Van Blom, Rowing
Ramon Volcan, Swimming (Venezuela)
Sherron Walker, Track & Field/Long Jump (England)
Martha Watson, Track & Field (Administration)

olympic logo
1980-Boycotted (Moscow)
Don Gambrill, Swimming (Assistant Coach)
Debbie Green, Women's Volleyball
Tom Hermstad, Men's Water Polo (Referee)
Francie Larrieu-Smith, Track & Field/1,500 Meters
Joan Lind, Rowing
Ken Lindgren, Men's Water Polo (Assistant Coach)
Tom McKibbon, Rowing (Coach)
Anita Miller, Women's Field Hockey
LaTaunya Pollard, Women's Basketball
Dave Rodda, Women's Track & Field (Assistant Coach)
Brian Saunders, Track & Field/1,600 Relay (Canada)
Kate Schmidt, Track & Field/Javelin
John Van Blom, Rowing

olympic logo
1984-Los Angeles, California
Candace Cable, Wheelchair Racing (Silver)
Bob Ctvrtlik, Men's Volleyball (Gold)
Bill Frady, Men's Water Polo (Referee)
Don Gambrill, Swimming (Coach)
Bill Green, Track & Field/Hammer Throw
Debbie Green, Women's Volleyball (Silver)
Tom Hermstad, Men's Water Polo (Referee)
Joni Huntley, Track & Field/High Jump (Bronze)
Rami Kantari, Swimming (Lebanon)
Skip Kenney, Swimming (Assistant Coach)
Joan Lind, Rowing (Coxed Quadruple Sculls-Silver)
Ken Lindgren, Men's Water Polo (Assistant Coach/Silver)
Dewey Marine (Official)
Tom McKibbon, Rowing (Coach)
Anita Miller, Women's Field Hockey (Bronze)
Lukman Niode, Swimming (Indonesia)
Ramona Pagel, Track & Field/Shot Put
Phillip Pipersburg, Track & Field/400 Meters (Belize)
Jo Redmon, Modern Pentathlon/Fencing
Jack Rose, Track & Field (Official)
Brian Saunders, Track & Field/1,600 Relay (Canada)
Tim Shaw, Men's Water Polo (Silver)
Dwight Stones, Track & Field/High Jump
John Van Blom, Rowing (Women's Sculls Coach)
Bill Vendl, Track & Field (Official)
Oswaldo Zea, Track & Field/400 meter Hurdles (Venezuela)

olympic logo
1988-Seoul, South Korea
Dave Almquist, Men's Water Polo (Assistant Coach-Silver)
Bill Barnett, Men's Water Polo (Coach-Silver)
Cindy Brown, Women's Basketball (Gold)
Candace Cable, Wheelchair Racing (Silver)
Monica Havelka, Rowing
Tom Hermstad, Men's Water Polo (Referee)
Mitchell Ivey, Swimming (Assistant Coach)
Rami Kantari, Swimming (Lebanon)
Skip Kenney, Swimming (Assistant Coach)
Jimmy Kim, Taekwando (Exhibition Sport-Gold)
Doug Kimbell, Men's Water Polo (Silver)
Francie Larrieu-Smith, Track & Field
Cathy Marino, Canoeing (Kayaking)
Tom McKibbon, Rowing (Coach)
Ramona Pagel, Track & Field/Shot Put & Discus
Dave Rodda, Women's Track & Field (Assistant Coach)
Yoichi Tomita, Men's Gymnastics (Assistant Coach)
John Van Blom, Rowing (Women's Sculls Coach)
Martha Watson, Track & Field (Administration)

olympic logo
1992-Barcelona, Spain
Guy Baker, Men's Water Polo (Assistant Coach)
Bill Barnett, Men's Water Polo (Coach)
Candice Cable, Wheelchair Racing
Tara Cross-Battle, Women's Volleyball (Bronze)
Bob Ctvrtlik, Men's Volleyball (Bronze)
Jason Giambi, Baseball
Brent Hilliard, Men's Volleyball (Bronze)
Mitch Kahn, Canoeing (Kayaking)
Doug Kimbell, Men's Water Polo
Francie Larrieu-Smith, Marathon
Cathy Marino, Kayaking
Kellie Miller, Paralympian
Christine Morgan, Track & Field/2,000 Meter Steeplechase
Ramona Pagel, Track & Field/Shot Put
Dave Snow, Baseball (Assistant Coach)
Martha Watson, Track & Field (Administration)

olympic logo
1996-Atlanta, Georgia
Rick Azevedo, Men's Water Polo (Assistant Coach)
Dan Bailey, Men's Water Polo (Trainer)
Tara Cross-Battle, Women's Volleyball
Bob Ctvtrlik, Men's Volleyball (Captain)
Skip Kenney, Swimming (Coach)
Joseph Harper, Men's Single Canoe
Kyle Kopp, Men's Water Polo
Mel Leach, Archery (Assistant Coach)
Ken Lindgren, Men's Water Polo (Official)
Cliff Meidl, Men's Four-Person Canoeing (Kayaking)
Ramona Pagel, Track & Field/Shot Put
Paisan Rangsikipho, Badminton (Umpire)
Danielle Scott, Women's Volleyball
Martha Watson, Track & Field (Administration)
Brett Winslow, Men's Volleyball

olympic logo
2000-Sydney, Australia
Rick Azevedo, Men's Water Polo (Assistant Coach)
Dan Bailey, Men's Water Polo (Trainer)
Guy Baker, Women's Water Polo (Head Coach-Silver)
Tara Cross-Battle, Women's Volleyball
Benishe Dillard, Women's Volleyball (Alternate)
Jeri Estes, Women's Volleyball (Asst. Coach)
Tom Hoff, Men's Volleyball
Kyle Kopp, Men's Water Polo
Chi Kredell, Men's Water Polo
Ken Lindgren, Women's Water Polo (Asst. Coach-Silver)
Misty May, Women's Beach Volleyball
Cliff Meidl, Canoeing (Kayaking)
Paisan Rangsikipho, Badminton (Umpire)
David Salo, Women's Swimming (assistant Coach)
Danielle Scott, Women's Volleyball
Yoichi Tomita, Men's Gymnastics (assistant Coach)
Everett Uchiyama, Swimming (National Team Coordinator)
Jon Urbanchek, Men's Swimming (Assistant Coach)

olympic logo
2004-Athens, Greece
Rick Azevedo, Men's Water Polo (Asst. Coach)
Dan Bailey, Men's Water Polo (Trainer)
Guy Baker, Women's Water Polo (Head Coach-Bronze)
Tara Cross-Battle, Women's Volleyball
Jamie Farnworth, Softball (Greece)
Tayyiba Haneef, Women's Volleyball
Tom Hoff, Men's Volleyball
Skip Kenney, Swimming
Kyle Kopp, Women's Water Polo (Asst. Coach-Bronze)
Misty May, Women's Beach Volleyball (Gold)
Paisan Rangsikipho, Badminton (Umpire)
David Salo, Men's Swimming (Asst. Coach)
Danielle Scott, Women's Volleyball
Chris Segesman, Men's Water Polo
Everett Uchiyama, Swimming (Swimming Director)
Jon Urbanchek, Men's Swimming (Asst. Coach)

2008-Beijing, China
Guy Baker-Women's Water Polo (HC, Silver)
Kyle Kopp, Women's Water Polo (AC, Silver)
Tayyiba Haneef, Women's Volleyball
Tom Hoff, Men's Volleyball
Misty May, Beach Volleyball
David Lee, Men's Volleyball
Danielle Scott, Women's Volleyball
Scott Touzinsky, Men's Volleyball

London Olympic Logo

2012-London, UK
Tayyiba Haneef-Park, Women's Volleyball
Alan Knipe, Men's Volleyball (Head Coach)
David Lee, Men's Volleyball
Paul Lotman, Men's Volleyball
David McKienzie, Men's Volleyball
Misty May-Treanor, Beach Volleyball
Kenneth Medwood, Men's Track & Field (Belize)
Danielle Scott-Arruda, Women's Volleyball

ALL-TIME MEDALISTS
(Long Beach State Athletes and Coaches)


Dave Almquist
Men's Water Polo (Asst. Coach/Silver-1988)

Steve Barnett
Men's Water Polo (Bronze-1972)

Cindy Brown
Women's Basketball (Gold-1988)

Candace Cable
Wheelchair (Silver-1984), (Silver-1988)

Tara Cross-Battle
Women's Volleyball (Bronze-1992)

Bob Ctvrtlik
Men's Volleyball (Bronze-1992), (Gold-1988)

Hans Fassnacht
Swimming (Germany/Silver-1964), (Germany/Silver-1968)

Kathy Ferguson
Backstroke (Gold-1964); Medley Relay (Gold-1964)

Tayyiba Haneef
Women's Volleyball (Silver-2008, Silver-2012)

Joni Huntley
Track/High Jump (Bronze-1984)

Brent Hilliard
Men's Volleyball (Bronze-1992)

Tom Hoff
Men's Volleyball (Gold-2008)

Misty May
Women's Beach Volleyball (Gold-2004, Gold-2008, Gold-2012)

Mitchell Ivey
Swimming (Silver-1968), (Bronze-1972)

Jimmy Kim
Taekwando (Gold/Exhibition sport-1988)

Doug Kimbell
Men's Water Polo (Silver-1988)

Gunnar Larsson
Swimming (Sweden/Gold-1972)

David Lee
Men's Volleyball (Gold-2008)

Joan Lind
Rowing/Single Scull (Silver-1976), Rowing (Silver-1984)

Ken Lindgren
Men's Water Polo (Asst. Coach/Silver-1984)
Women's Water Polo (Asst.Coach/Silver-2000)

Misty May
Women's Beach Volleyball (Gold-2004, Gold-2008)

Pat McCormick
Diving (Gold-1952), (Gold-1956);
Platform Diviing (Gold-1956)

Anita Miller
Women's Field Hockey (Bronze-1984)

John Rambo
Track/High Jump (Bronze-1964)

Ed Ratleff
Men's Basketball (Silver-1972)

Kate Schmidt
Track/Javelin (Bronze-1972), (Bronze-1976)

Danielle Scott
Women's Volleyball (Silver-2008, Silver-2012)

Tim Shaw
Men's Water Polo (Silver-1976), (Silver-1984)

Dwight Stones
Track/High Jump (Bronze-1972), (Bronze-1976)

Scott Touzinsky
Men's Volleyball (Gold-2008)

Graham White
Swimming (Australia/Silver-1968)

 

Shop for 49ers Gear

at the Long Beach
State Online Store

    footer-bg